Rekuperacja to rozwiązanie, które pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z obiektu. Dzięki temu stanowi ono bardzo ekonomiczną opcję w przypadku energooszczędnych budynków. Przed zdecydowaniem się na stworzenie takiego systemu warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Jak działa rekuperator i co jeszcze trzeba wiedzieć o tej instalacji?
Jak działa rekuperacja?
Powstające obiekty muszą być wyposażone w system wentylacji, który pozwala na sprawną wymianę powietrza i zapobieganie powstawaniu grzyba lub gromadzeniu się zanieczyszczeń. W budynkach bez takiej instalacji szybciej rozwijają się grzyby i bakterie, a także podwyższa się stężenie dwutlenku węgla. Z tego powodu w obiektach stosuje się najczęściej wentylację mechaniczną, którą można połączyć z rekuperacją.
Jak działa rekuperacja w praktyce? To proces polegający na odzyskiwaniu ciepła z powietrza oddawanego poza budynek. W ten sposób można znacznie ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem obiektu. Powietrze jest oczyszczane z zanieczyszczeń poprzez specjalne filtry, co pozwala na utrzymanie jego czystości i ograniczenie stężenia dwutlenku węgla.
Zasady działania rekuperatora – niezbędne elementy
Rekuperator składa się z wielu elementów, które odpowiadają za wymianę powietrza, pobieranie z niego ciepła i filtrację. Mowa tu o takich częściach, jak:
- wymiennik ciepła,
- filtry,
- wentylatory,
- obudowa.
To właśnie te elementy odpowiadają za pobieranie ciepła z powietrza opuszczającego budynek poprzez wymiennik. Pozwalają one także na usunięcie zanieczyszczeń. Wysokiej jakości rekuperatory pracują cicho i cechują się dłuższą żywotnością. Przed zdecydowaniem się na taki system warto zatem sprawdzić zasady działania rekuperacji konkretnej marki i parametry jej komponentów.
Jak działa rekuperator krok po kroku?
W przypadku systemu wentylacji z rekuperacją powietrze krąży pomiędzy wnętrzem budynku i podwórkiem, ale jego ciepło nie jest oddawane na zewnątrz. Rekuperator jest bowiem wyposażony w wentylator wywiewny i nawiewny oraz wymiennik ciepła. Dzięki tym elementom może on pobierać energię z powietrza opuszczającego budynek i nagrzewać je bez dodatkowych kosztów. Dodatkowo zatrzymuje on zanieczyszczenia, w tym także bakterie, wirusy i alergeny.
Użytkownicy budynków, w których zastosowano rekuperator, mogą cieszyć się świeżym powietrzem bez konieczności rozszczelniania okien.
Zasady działania rekuperacji – co z wentylacją grawitacyjną?
Wentylacja grawitacyjna bazuje na różnicach ciśnienia i temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Z tego powodu w przypadku takiego systemu nie da się zastosować energooszczędnych rekuperatorów. Instalacja ta wymaga także rozszczelnienia okien, co w przypadku nowoczesnych konstrukcji wydaje się być absurdalnym pomysłem.
Rekuperacja sprawdzi się dobrze jedynie w połączeniu z wentylacją mechaniczną. Doskonałym pomysłem jest zamawianie usług polegających na stworzeniu takiego systemu u jednej firmy. W ten sposób można zminimalizować koszty i przeprowadzić prace znacznie sprawniej. Jeśli planujesz montaż wentylacji mechanicznej od podstaw, warto od razu postawić również na rekuperację.
Zasada działania rekuperatora a czystość powietrza
Jak działa rekuperacja, jeśli chodzi o stopień oczyszczania powietrza? System ten ma za zadanie nie tylko odzyskiwać ciepło, lecz także pozbywać się wszelkich zanieczyszczeń. W skład rekuperatorów wchodzą zwykle filtry o różnej klasie filtracji, które pozwalają na usuwanie konkretnych cząstek, w tym także mikroskopijnych bakterii i wirusów.
Jeśli zależy Ci na uzyskaniu jak największej możliwej czystości powietrza, warto postawić na model zaawansowany. Umożliwia on pochłanianie również cząsteczek smogu czy nawet nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz.
Jak działa rekuperacja? Czy rzeczywiście się opłaca?
Koszt stworzenia poprawnie działającego systemu rekuperacji może wydawać się duży, jednak trzeba pamiętać, że z czasem zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Poprzez pobieranie ciepła z oddawanego powietrza nie jest konieczne dodatkowe zwiększanie temperatury nowych mas, dlatego cała instalacja jest bardzo energooszczędna. Montując rekuperację, można oszczędzić dużą sumę pieniędzy w skali roku. Koszt zainstalowania takiego systemu wynosi zwykle około kilkanaście tysięcy złotych w przypadku domów jednorodzinnych, ale zdecydowanie warto.
Aby rekuperacja była jak najskuteczniejsza, warto zainwestować w nią już podczas procesu wznoszenia budynku. Wówczas będzie można uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością przekształcenia już istniejącej bryły pod stworzenie nowej instalacji.
Chcesz stworzyć funkcjonalny i energooszczędny system rekuperacji w swoim domu? Skontaktuj się z nami!